برگزاری نشست تخصصی الزامات و ویژگی­ های تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی

به مناسبت فرا رسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی در تاریخ 1401/11/16 نشست تخصصی«الزامات و ویژگی‌های تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی» توسط پژوهشکده اسناد در اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. در این نشست آقای مسعود رضایی شریف‌آبادی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران و حجت الاسلام سعید فخرزاده مسئول دفتر تدوین تاریخ شفاهی دستاوردهای انقلاب اسلامی به سخنرانی پرداختند.

در ابتدای جلسه مصطفی نوری دبیر نشست، به اهمیت تاریخ‌پژوهی در رویدادهای عصر حاضر اشاره ای کرده و یک تصویر کلی از وضعیت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی ارائه داد.

آقای رضایی اولین سخنران نشست، به جذابیت تاریخ سیاسی و شخصیت‌های سیاسی در پژوهش‌های تاریخی اشاره کرد و افزود با توجه به پیشرفت کشور در چند دهه اخیر، ثبت و ضبط خاطرات افرادی که این پیشرفت‌ها را ممکن کردند از اهمیت زیادی برخوردار است. وی درباره الزامات تاریخ شفاهی در طول سالهای نظام جمهوری اسلامی نکاتی را گوشزد کرد و حوزه‌های علوم و فن‌آوری و به طور خاص علم نانو را از جمله حوزه های مغفول مانده ای دانست که کار تاریخ شفاهی درباره آنها اندک صورت گرفته است.

در ادامه نشست، حجت‌الاسلام فخر زاده به بازه‌های زمانی انقلاب ایران اشاره کرد و گفت که به نظر وی تکوین انقلاب اسلامی از سال 1342 تا 1357 بوده است. و با اشاره به ضرورت توجه به تاریخ شفاهی انقلاب، نمونه هائی از طیف‌های گوناگون موثر در انقلاب را بازگو کرد.

در ادامه سخنرانان ضمن برشمردن شیوه های مختلف تدوین تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در این مورد اتفاق نظر داشتند که با توجه به متن مصاحبه باید درباره چگونگی تدوین آن تصمیم گرفت. در انتها نیز جلسه با پرسش و پاسخ حضار به پایان رسید.