چاپ استاندارد «اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- مدیریت شرایط محیطی برای مجموعه‌های آرشیوی و کتابخانه‌ای»

استاندارد «اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- مدیریت شرایط محیطی برای مجموعه‌های آرشیوی و کتابخانه‌ای» به همت پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به چاپ رسید.

این استاندارد اطلاعات ارزشمندی در ارتباط با در توصیه‌‎ها و راهنما‌های مربوط به مدیریت (شرایط) محیطی در حوزة میراث‌فرهنگی را ارائة می‌دهد. همچنین این استاندارد بحث‌های گستره‌ای را در حوزة روشهای حفاظت پیشگیرانه و واپایش غیرفعال (کنترل غیرمداخله‌گر) مطرح می‌کند. این استاندارد برای آرشیوها و کتابخانه‎ها و سایر مؤسساتی کاربرد دارد که حجم بالایی از مجموعه‎های کاغذی و مجموعه‌های باارزشی از فیلم‌ها، رسانه‎های مغناطیسی، چرم و سایر مواد آلی، غیرآلی یا ترکیبی را نگهداری می‌کنند.

استاندارد «طلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- مدیریت شرایط محیطی برای مجموعه‌های آرشیوی و کتابخانه‌ای» که بر مبنای استاندارد بین‌المللی ISO/TR 19815:2018 تدوین شده است، اطلاعات تفصیلی دربارۀ مدیریت محیط آرشیو یا کتابخانه را با هدف کمک به تعیین اهداف حفاظت و نگهداری و اخذ تصمیم‌های درست در این حوزه، ارائه می‌دهد. همچنین در این استاندارد بر تعیین اهداف مدیریت زیست‌محیطی در راستای برآورده‌ساختن نیازهای حفاظت و نگهداری مجموعه‎ها تأکید شده است.

این استاندارد که با شمارة ملی 23135 به چاپ رسیده، با تلاش پژوهشکده اسناد و با مشارکت همکاران و متخصصان این حوزه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نمایندگان دستگاه‌های مختلف مانند اساتید دانشگاه، سازمان ملی استاندارد ایران، و فرهنگستان زبان و ادب فارسی در 101 صفحه تدوین شده است. علاقه‌مندان برای دسترسی به این استاندارد می‌توانند به وبگاه سازمان ملی استاندارد ایران به نشانی http://standard.isiri.gov.ir مراجعه فرمایند.